Zbyt szybka jazda, brak koncentracji czy nawet prowadzenie samochodu pod wpływem alkohol to codzienność na polskich drogach. W styczniu tego roku doszło aż do 1247 wypadków drogowych, w tym 138 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jak możemy pomóc osobie poszkodowanej, będąc świadkiem zdarzenia lub jego uczestnikiem?

Jak prawidłowo zareagować?

Zatrzymaj się tak, aby nie utrudnić przejazdu pojazdom służb ratowniczych. Włącz światła awaryjne i wyłącz silnik. Konieczne jest również założenie kamizelki odblaskowej oraz ustawienie trójkąt ostrzegawczego w odległości 50 m. Jeśli wypadek zdarzył się na autostradzie lub drodze ekspresowej przepisowa odległość trójkąta od samochodu to 100 m.

Pierwszym krokiem przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej jest zawsze upewnienie się, czy sytuacja nie zagraża twojemu życiu. Po ocenie sytuacji, podejdź do samochodu od strony kierowcy i spróbuj nawiązać kontakt z poszkodowanym. Jeżeli jest nieprzytomny zadzwoń pod numer alarmowy – 112 i podaj wszystkie najważniejsze informacje. Najgorsze co w tym wypadku można zrobić to panikować, pamiętaj, żeby wykonywać polecenia operatora linii ratunkowej i nie działać na własną rękę, jeżeli nie jest to konieczne. Możesz szukać pomocy wśród osób znajdujących się w pobliżu.

Pierwsza pomoc przed przyjazdem służb ratunkowych

Jeżeli poszkodowany znajduje się w stanie zagrożenia życia i musisz dostać się do środka samochodu, pamiętaj, żeby spróbować otworzyć wszystkie możliwe drzwi, łącznie z bagażnikiem. Kiedy wszystkie drzwi są zamknięte, nic pozostaje nic innego niż wybicie szyby znajdującej się najdalej od poszkodowanego, aby nie skrzywdzić go odłamkami szkła. Gdy dostaniesz się do samochodu, postaraj się ponownie nawiązać kontakt oraz wyczuć oddech.

RKO – resuscytacja krążeniowo – oddechowa

Tę technikę używa się w wypadku, gdy poszkodowany nie wykazuje żadnych funkcji życiowych – jest nieprzytomny oraz nie oddycha. Należy położyć poszkodowanego na plecach i wykonywać 30 ucisków klatki piersiowej na przemian z 2 wdechami medycznymi w rytmie 120 uderzeń na minutę do przyjazdu karetki pogotowia. W warunkach wypadku drogowego, aby wykonać resuscytację należy wyciągnąć poszkodowanego z samochodu, jednak pamiętaj, żeby tego nie robić bez wyraźnej potrzeby.

Chwyt Rauteka

Jest to metoda ewakuacyjnego wynoszenia osoby poszkodowanej z niebezpiecznego miejsca. Wyciągając w ten sposób poszkodowanego z samochodu, upewnij się, czy nie ma zapiętych pasów lub nie jest zaklinowany. Swoją lewą rękę włóż pod lewą pachę nieprzytomnego kierowcy, złap jego prawy nadgarstek i przesuwaj w swoją stronę.

Podstawa prawna

Prawo nakłada na każdego obywatela obowiązek przeprowadzenia pierwszej pomocy, jeśli nie zagraża ona bezpośrednio jego życiu lub osób postronnych, karą za nie udzielenie pomocy może wynosić do 3 lat pozbawienia wolności.

Samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę, apteczka nie jest obowiązkowa, chociaż warto ją posiadać.

Więcej na: https://ergonomica.pl/pierwsza-pomoc/