Czasem jest tak, że kiepsko dobrane buty mogą spowodować bolesne odciski i otarcia stóp.

W takiej sytuacji nawet zmiana butów nic nie pomoże, ponieważ przetarcia będą się na nowo podrażniały. Nie jest to jednak jedyny powód takich skaleczeń. Osoby z wadą ortopedyczną lub wadą postawy mogą się borykać z takimi dolegliwościami nawet w wygodnych, dobrze dobranych butach. Innym, dość powszechnym powodem otarć jest nadwyrężenie stóp i ich nadmierne pocenie. Skóra, która jest w nienajlepszej kondycji, jest bardzo podatna na wszelkie tarcie i zbyt duży nacisk, co skutkuje nieprzyjemnymi podrażnieniami.

Jak zapobiegać otarciom i odciskom na stopach?

Na szczęście jest wiele sposobów, które pomogą uchronić stopy przed uciążliwymi podrażnieniami. Można znaleźć sporo specjalnie do tego dedykowanych, bezpiecznych produktów. Jedną ze skuteczniejszych opcji jest włożenie do butów specjalnych żelowych wkładek. Są one dostępne w różnych kształtach. Niektóre są jedynie pod pięty, ale inne na całą stopę. Jeśli jednak buty będą bardzo źle dobrane, to niestety nawet ten sposób może zawieźć. Nieco droższą metodą jest przyklejanie plastrów na tył pięty. Nie jest to jednak tak wygodne

i eleganckie, a plastry trzeba regularnie dokupywać. Faktem jest, że ma to prawie stuprocentową skuteczność. Oczywiście najlepiej nie chodzić w obcierających butach, ponieważ to całkowicie eliminuje problem, ale oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie stóp.

W jaki sposób leczyć otarcia i odciski na stopach?

 Czasami, nawet jeśli stosowało się wszystkie metody zapobiegające otarciom i odciskom,

te i tak się zrobią. Na szczęście nie jest to koniec świata i można to szybko wyleczyć. Najważniejsze jest, aby nie urażać podrażnionego miejsca. Najlepiej sprawdzają się specjalne żelowe plastry. Mają one grubą, cielistą strukturę i są prawie niezauważalne. Można w nich normalnie funkcjonować, nawet mimo pęcherzy. Ich wadą jest niemała cena, ale są tego warte. Na rynku dostępne są też różne kremy i maści, które mogą przyspieszyć leczenie. Niektórzy chwalą sobie też maski złuszczające do stóp. Są one w ciekawej formie, która przypomina foliowe skarpety z płynem w środku. Każdy z wymienionych sposobów jest skuteczny,  ale trzeba go dobrać do własnej skóry i obserwować reakcje.