Najczęściej okapy kuchenne kojarzymy z modelami zwieszanymi na ścianie albo zwieszanymi z sufitu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do wyboru mamy także modele montowane na blacie!

Zadanie okapu kuchennego jest przede wszystkim pochłanianie nadmiaru pary oraz zapachów, które wytwarzają się podczas gotowania. Dzięki temu kuchnia nie jest nadmiernie zawilgocona i zachowuje świeżość.

Okapy kuchenne pod względem działania możemy podzielić na dwa rodzaje – jedne z nich usuwają parę i zapachy na zewnątrz, odprowadzając je do instalacji wentylacyjnej (wyciągi), natomiast drugie z nich są wyposażone w filtry pochłaniające (pochłaniacze).

Jeśli chodzi o blatowe okapy kuchenne, są to modele, które mogą pracować zarówno jako wyciągi, jak i pochłaniacze. Są ukryte w blacie, ale jeśli chcemy z nich skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk. Okap ze względu na montaż tuż za kuchenką skutecznie zbiera opary i zapachy, ponieważ wyposażony jest w wydajny silnik.

Zatem blatowy okap do kuchni może być świetnym zakupem, szczególnie do kuchni otwartej – niestety, musimy liczyć się w tym przypadku z dość wysokimi cenami, ponieważ średnio za model tego rodzaju zapłacimy około 6-8 tysięcy złotych.