W czasie pandemii wszelkie kontakty między ludzkie zostały ograniczone do minimum. Poczucie alienacji, samotności i strachu to już nie tylko doświadczenie indywidualnych jednostek, ale całego społeczeństwa. Warto w tym czasie zadbać o własne zdrowie psychiczne i nauczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Czy jest zatem jakaś metoda, aby radzić sobie z ciągłym stresem?

Czym jest stres

Stres to uczucie będące reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne. Stres potrafi być nie kiedy pozytywny, ponieważ zmusza nas do działania. Chociaż stresu nie da się uniknąć i jest stałą częścią naszego życia, to w nadmiarze może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Może przyczynić się nie tylko do chorób psychicznych, ale również do chorób serca i podwyższonego ciśnienia lub do wypadania włosów. Dlatego, tak ważne jest aby zadbać o odpowiednią higienę umysłu i nauczyć się z nim radzić.

Przyczyny stresu

Może być powodowany przez najróżniejsze sytuacje życiowe. Najbardziej stresującymi sytuacjami w życiu są: ślub, egzaminy, zmiany pracy lub szkoły, zwolnienie z pracy, rozstanie, samotność czy śmierć bliskiej osoby. Stres mogą powodować nawet codziennie sytuacje. W zależności od osobowości danego człowieka jego natężenie może być różne. Osoby, które myślą pesymistycznie paradoksalnie gorzej zniosą porażki niż optymiści. Dla niektórych ludzi nawet interakcja z sąsiadem może być powodem ogromnego stresu. Warto zatem poznać samego siebie i swoje granice, aby móc je przezwyciężyć.

Jak radzić sobie ze stresem?

Dobrym sposobem na rozładowanie emocji są ćwiczenia fizyczne. Uprawianie sportu i związany z tym wysiłek wydziela w naszym mózg endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jednak, każdy jest na swój sposób wyjątkowy i nie ma jednej recepty na wszystko. Czytanie książek potrafi zredukować stres nawet w 60%, podobnie jest z oglądaniem filmów oraz z słuchaniem muzyki. Pomóc może również szczera rozmowa z najbliższymi czy napar z melisy. Ile osobowości tyle sposobów, jednak jeśli stres jest tak silny, że nie możemy sobie z nim poradzić, warto udać się do specjalisty. Psychoterapeuty lub psycholog może dobrać odpowiednie ćwiczenia dostosowane do naszych preferencji. Należy pamiętać, że sport czy oglądanie seriali jest tylko chwilowym rozwiązaniem problemu. Nauczenie radzenie sobie ze stresowymi sytuacji wymaga dużo praktyki i włożonej pracy. Jest pewnym procesem, ale z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami przez specjalistę efekty mogą przyjść błyskawicznie.